MATRACVÁSÁRLÁS WEBÁRUHÁZ BUDAPEST
Matrac bármilyen lehet. A legkülönbözőbb alapanyagokból készülhetnek matracok, igyekszünk most egy kicsit összerendezni őket. Mit jelent matracok esetén: memory matrac vagy bonell matrac, zsákrugós matrac, hideghab matrac és biomatrac, vákuum matrac vagy milyen egy szivacsmatrac. Kezdjük a végén.
Szivacs matrac. A szivacsmatrac a legegyszerűbb és legolcsóbb matracok közé tartoznak. Egy egyszerű alacsony tömegsűrűségű egyenesen vágott szivacs matracmag (vágott habszivacs lemez) és valamilyen huzat körülötte. Ezek az olcsó, 2013-as áron nézve olyan 10-20 000 forintos szivacsmatracok inkább csak átmeneti megoldások, albérletbe, átmeneti matracnak egy darabig bírni fogják, de ne várjunk nagy csodákat, hosszú élettartamot és páratlan komfortot az olcsó szivacs matracoktól.
Bonell rugós matrac. Az 1860-as években hatalmas áttörésként megjelentek az acélrugós matracok, Heinrich Westphal kifejlesztette a bonell rugót. Még ebben az évszázadban szabadalmaztatták a táska- vagy zsákrugótis. A korabeli technológia hiányosságai miatt azonban csak jóval később, az 1940-es évek végén nőtt meg a népszerűségük. A bonell-rendszer lényege, hogy előállítása egy gépsoron történik; úgy, hogy többszáz különálló térhálóba rendezett rugótestet egymással összekapcsolnak. A tölcsérrugók (alakja miatt kétkúpos vagy kéttölcséres rugónak is nevezik), általában 2.0-2.2 mm-es acélhuzalból készült 5 menetes rugók (4, 5, 6 menetes is lehet) alsó és felső végeit csavarrugókkal (spirál) kötik egymáshoz. Egy 90x200-as heverőben hozzávetőlegesen 200-220 bonell-rugóstag található. Előnye: a gépiesített tömeggyártásnak köszönhetően olcsóbb az epedánál, a bonellrugók tölcsérforma kialkítása megakadályozza az egymással "szomszédos" rugóstagok súrlódását. Hátránya: az epedarugó egyenletesebb súlyelosztást biztosít, mint a bonell-rendszer.
Zsákrugós matrac. A bonell elavultságát és korszerűtlenségét felismerve a gyártók kifejlesztették a zsákrugót (másnéven táskarugót), amelynek elve, hogy a rugótestek kisebb méretűek és egy kis textil tasakba bevarrva majdnem függetlenül mozognak egymástól. Ez természetesen sokkal jobb, mint elődje, de pontrugalmasságban még mindig messze elmarad a habmatracoktól, nem beszélve arról, hogy a zsákrugós matracok árfekvése nem éppen a legkedvezőbb. Természetesen a zsákrugós matracok ergonómiai alakíthatósága klasszisokkal meghaladja a bonell rugós matracokat, azonban a megfelelő zónázott kialakítás csak a felsőbb kategóriákban található meg. És még mindig ott tartunk, hogy egy fémhalmazzal az ágyunkban alszunk együtt, amely kisérletileg bizonyított módon felerősítheti az elektroszmog káros hatásait és a föld egészségtelen sugárzásainak felerősítésében is kiemelkedő szerepe van.Memory Foam matrac. A memory matrac a test alakjának felvétele révén tökéletes alátámasztást biztosít, így elfeledkezhet a nyak és hát fájdalmakról. Speciálisan olyan személyek számára fejlesztették ki, akik gerinc és hátfájdalmakkal kénytelenek élni. Egy olyan egyedülálló habról van szó, melynek keménysége a hőmérséklettől függően változik. Ez azt jelenti, hogy a testhőmérséklettel érintkezve a memory matrac meglágyul. Az eredeti helyzetbe történő lassú visszatérési effektusnak köszönhetően biztosítja az emberi testre a matrac által kifejtett nyomás egyenletes eloszlását, amely a vérkeringésre pozitív hatást gyakorol. A testet egyúttal optimális helyzetben rögzíti, csökken a forgások gyakorisága, amellyel nagyban hozzájárul a nyugodt alváshoz. A memory matrac nyitott sejt szerkezetének és kiváló légáteresztő képességének köszönhetően nagyon kellemes alvási klímát biztosít.
Vákuum matrac. Az első vákuummatracok eredetileg Olaszországban a Giuliano Magni vezette Magniflex cég készítette. Célja első sorban a szállítási és a raktározási költségek csökkentése és természetesen ezáltal a termék árának csökkentése is volt.Levegőt szállítani a legdrágább dolog, így a matrac cellaszerkezetéből kipréselt levegőt térfogatként nem kell országokon keresztül szállítani. A vákuum csomagolt matrac tehát tulajdonképpen sokkal inkább egy csomagolástechnikát takar, semmint egy új matrac termékcsaládot jelent, bár Magyarországon a forgalmazók, a direktmarketinges vállalkozások, a homeparty-k és a buszos kirándulások termékbemutatói, mint valami különleges matrac típust szerették volna bevezetni. A technológiai eljárás szerint a kész matracot egy fóliatömlőbe húzva helyezik a többtonnás nyomatékú présgép alá, amely lassan összepréselve a terméket kiszorítja a matrac habszerkezetében található cellák közül a levegőt. Összepréselés után a fóliatömlő két végét lehegesztik, így a csomagolás felbontásáig levegő már nem juthat vissza a matrac cellaszerkezetébe. A vékonyra lapított és két végén lehegesztett matrac-lapot ezután már könnyű összehengergetni és szállításra készre csomagolni.
Hideghab matrac. A hideghab vagy (sajnos rosszul elnevezett) habszivacs matrac alapanyagok minőségét a felhasznált alapanyagok keveréke és ezek sűrűsége határozza meg. A hideghab sűrűsége (térfogatsúly vagy fajsúly) az egyik legfontosabb mutató. Minél magasabb ez a szám, annál sűrűbb erősebb és tartósabb alapanyagról beszélünk. A matraciparban használt komforthabok esetében a szendvics-szerkezetű matracoknál a 28-30kg/m3 sűrűség az elfogadott alsó határérték, memoryfoam, emléákezőhab, memóriahab esetében ez a szám jó esetben minimum 50kg/m3. Másik fontos érték a habok keménysége, ez a szám mutatja a hab ellenállását nyomásra, így minél magasabb a második (keménységi) mutató, annál keményebb matracról beszélünk. (pl. 35/43 hideghab esetén a felhasznált komforthab 35kg/m3 sűrűségű és 43-es keménységgel bír). A hideghabokból gyártott matracmagok millió számra tartalmaznak mikroszkopikus csatornákat. Ezek a nagyon vékony csövek illetve csőhálózatok biztosítják a tökéletes ventillációt és a hatékony nedvességelvezetést, ezáltal tovább növelve a matracok komfortját és élettartamát optimálissá téve az alvás mikroklímáját. A hideghabok az összenyomás során kevesebb energiát nyelnek el, mint a hagyományos habok, koncentrált energiaelnyelő képességgel rendelkeznek, ezáltal biztosítják az optimális nyomáseloszlást, ami javítja a fekvés komfortját és matrac tartósságát. Ez biztosítja a hosszú távú kifáradás mentes pihentető alvást. A hideghabok pontrugalmasságukból adódóan egyesítik a független és oldalirányú támasztást, ezáltal optimálisan egyesítik a támasztóerőt és a lágyságot. A nagyrugalmasság és a megnövelt támasztó hatás miatt a legalkalmasabb anyagok a matracipar számára.
Biomatrac.Az úgynevezett biomatracok igen népszerűek hazánkban. Egy biomatrac jellemzően latex vagy latex kókusz összetétekűek, viszont napjainkban már több helyen is találunk a hagyományos kókuszréteg mellett latex hideghab és latex memóriahabos összetételő matracokat is. A biomatracok legfontosabb jellemzői, hogy a feszességet adó réteg a hagyományos kókusz alapanyagból préselt natúr vagy latexált lemez, amely légáteresztő, antiallergén tulajdonságú. A latex réteg alapanyaga eredetileg a kaucsukfa felhabosított tejéből -gumitej- ered, amelyet 100-110 C°-on vulkanizálva egy rugalmas matrac alapanyagot kapunk. A természetes latexet minden esetben szintetikus latex habbal is keverik, napjainkra a legtöbb Magyarországon kapható latex matrac szinte 100% sazintetikus alapanyagból készül.