Matrac típusok
Matrac, matracok, matrac típusok leírásai egy fejezetben. Bemutatjuk a különböző matrac típusokat, alapanyag fajtákat és a legkülönbözőbb csomagolástechnikákat: memory matrac, bonell -és zsákrugós matrac, normál hab és hideghab matrac, antibakteriális gyerek matrac, fedőmatrac -egy szóval minden, ami matrac. Matrac vagy ágybetét egy nem is olyan régi elnevezése a fekvőhelyeknek. Matracok a legkülönbözőbb alapanyagokból, a legkülönbözőbb magasságban és szélességben kaphatók. Felhasználási területeit figyelembe véve is a matrac egy nagyon nagy területet átfogó fogalom, hiszen a rugós matracoktól a gyerekmatracokon át a fedőmatracokon keresztül a memory foam matracokig szinte mindenféle matracot lehet találni. Ezt a hatalmas matrac választékot szeretnénk egy kicsit típus, felhasználási terület vagy alapanyag szerint rendszerezni.
Fedőmatracok<br />Fedőmatracnak, toppernek nevezzük azokat a 4-8cm vastagságú, jellemzően emlékezőhab vagy más néven memory alapanyagból készült és huzattal ellátott kényelmi réteget, melyet a már meglévő matracra helyezünk a kényelem fokozása érdekében. A memory fedőmatrac lágyítja a felületet, pontosabb formakövetést és egyenletesebb alátámasztást nyújt. Nagyon fontos lehet, hogy a fedőmatracoknak nem hozzák maradéktalanul helyre a régi, kigödrösödött matracunka és a kihúzható kanapéágyak egyenetlenségeit sem egyenlítik ki maradéktalanul. Fedőmatracnak, toppernek nevezzük azokat a 4-8cm vastagságú, jellemzően emlékezőhab vagy más néven memory alapanyagból készült és huzattal ellátott kényelmi réteget, melyet a már meglévő matracra helyezünk a kényelem fokozása érdekében. A memory fedőmatrac lágyítja a felületet, pontosabb formakövetést és egyenletesebb alátámasztást nyújt. Nagyon fontos lehet, hogy a fedőmatracoknak nem hozzák maradéktalanul helyre a régi, kigödrösödött matracunka és a kihúzható kanapéágyak egyenetlenségeit sem egyenlítik ki maradéktalanul. A memori hab egy úgynevezett, viszkoelasztikus poliuretánból készült. Ennek az oka, hogy hőmérséklet-érzékeny, és minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb viszkozitása (ellenáll a változásnak) van, míg a magasabb hőmérsékleten hajlamosabb a nagyobb rugalmasságra. Emellett nyomásra érzékeny. Ez azt jelenti, hogy a memória hab matrac vagy matracfeltét (topper/felületjavító) felület képes a testvonal követésre milliméter pontosan, mondhatjuk úgy is, hogy az „öntőminta" (a segítség ebben a test hője) az maga a test formájai, miközben lehetővé teszi, hogy minden helyen egyenletesen támassza alá a testet, hogy a nyomáspontokból adódó nyomáskülönbségek a legjobban eloszlatásra kerüljenek. A test legnagyobb nyomás kifejtő pontjai: a váll, csípő, térd, és a fej. NASA Memory Foam. Az első ismert Memory habot TEMPUR néven hozták létre 1972-ben a NASA űrrepülőgép üléseihez, hogy megfékezze a magas G-erők hatását, amit az űrhajósok tapasztaltak fel és leszállás közben. Ez soha nem volt teljesen kifejlesztve, és meg sem közelíti azokat memória habokat amit ma találunk az üzletekben. Ez a hab soha nem tette be a lábát az űrprogramba, azonban a gyártók folytatják az örökséget, amit a NASA elkezdett fejleszteni. Fedőmatrac, más néven memory topper, memory fedőmatrac ágyunk komfortját varázsolja át. Amennyiben ágyunk túl kemény, a matrac túl feszes vagy kényelmetlen, úgy az emlékezőhab fedőmatracok megoldást jelenthetnek a problémára. Az emlékezőhab fedőmatrac kategóriában található memory topperek különböző vastagságban 4cm, 6cm és 8cm vastagságban rendelhető. Fedőmatrac akció minden típusra és minden standard méretre vonatkozik.
Bonell rugós matracok<br />A bonell-rendszer lényege, hogy előállítása egy gépsoron történik; úgy, hogy több száz különálló térhálóba rendezett rugótestet egymással összekapcsolnak. A tölcsérrugók (alakja miatt kétkúpos vagy kéttölcséres rugónak is nevezik), általában 2.0-2.2 mm-es acélhuzalból készült 5 menetes rugók (4, 5, 6 menetes is lehet) alsó és felső végeit csavarrugókkal (spirál) kötik egymáshoz. Egy 90x200-as heverőben hozzávetőlegesen 200-220 bonell-rugóstag található. Előnye: a gépiesített tömeggyártásnak köszönhetően olcsóbb az epedánál, a bonellrugók tölcsérforma kialkítása megakadályozza az egymással "szomszédos" rugóstagok súrlódását. Hátránya: az epedarugó egyenletesebb súlyelosztást biztosít, mint a bonell-rendszer.
Zsákrugós matracok, táskarugós matracok<br />A táska rugós matracok mindössze annyiban hasonlítanak a Bonell rugós matracokhoz, hogy itt is acél rugók találhatók a matrac belsejében, ezen kívül semmi más közös nincs bennük, hiszen merőben más technológián alapulnak. Roppant sok különbség adódik a táska rugós matracok és a Bonell rugós matracok között. Az első és legszembetűnőbb, hogy közel kétszer annyi rugótest található a táska rugós matrac belsejében. A második legfontosabb különbség a két típusú rugós matrac között, hogy a táska rugós matracok független felfüggesztésűek, tehát a rugótestek nincsenek egymással összefűzve, ebből adódóan teljesen önállóan működnek, egymástól függetlenül. Ebből a független felfüggesztésből adódóan a rugók között nincs mechanikus áthatás, tehát nem hullámzik át a felület. Egyetlen ponton rugózik a táska rugós matrac, mégpedig ott, ahol a mechanikus behatás, tehát a terhelés megtörtént, ezért is hívják más néven pontrugózásnak. A táska rugós matracok ebből adódóan a legnívósabb minőséget mutatják a rugós matracok között, hiszen sokkal kényelmesebb, mint a Bonell rugós matrac, főként azok számára, akik nem egyedül használják a matracot, hiszen nem zavarják egymást a pihenésben.
Gyerekmatracok<br />Hogy mekkora legyen az optimális gyerekmatrac méret, azt több dolog is befolyásolja majd. Gyerekmatrac választékban a legkülönbözőbb méretek találhatók, a 60*120, 70*140 cm csecsemő matracok, 80*160 vagy 160*80 cm mérettől junior vagy kamasz matracok és a 80*200 vagy 90*200 cm méretű felnőtt matracok mind a gyerekmatrac kategóriában lehetnek mégis más-más korosztályt és szempontot kell, hogy kiszolgáljanak. Újszülöttnek jellemzően a 60*120cm és a 70*140cm méret a legjellemzőbb, ilyen ágyakat is fogunk majd kapni és ehhez a két mérethez lehet igazán kiegészítőket is találni: lepedő, matracvédő, stb. Bizonyos üzletláncok saját, a megszokott mérettől eltérően egyedi méretű ágyakat árulnak, ennek értelme, hogy a vásárló rákényszerülhet arra, hogy a matracot is ott vegye meg, hiszen a kereskedések és a webáruházak ezekre a nem szabvány méretekre nincsenek felkészülve, így gyorsan hozzáférhető gyerekmatrac készlet sem áll rendelkezésre. Érdemes tehát már a csecsemőágyat úgy megválasztani, hogy ne legyünk méretben kiszolgáltatva egy üzletnek vagy üzletláncnak, így a 60x120cm és a 70x140cm egy teljesen élhető, jól bevált gyerekmatrac méret. JUNIOR MATRACOK ennél egy kicsit bonyolultabbak. Természetesen bizonyos láncok itt is egyedi méretezést használnak. A legelterjettebb gyerekmatrac méret a csecsemő méretű gyerekmatrac után a 80*160 cm, amivel csak annyi a probléma, hogy ez olyan pont semmilyen méret. A kicsinek 2-3 éves kor körül még nagy, a nagyobb 6-7 éves gyerek számára viszont már kicsi. Érdemesebb inkább a 2-3 éves gyereknek -amennyiben a hely megengedi- egy rendes felnőtt méretű matracot venni, egy 90*200cm méretű matrac a gyereket majd kamasz koráig kiszolgálja és ebben a standard 90x200cm méretű ágyba majd később -az ágykeret megtartásával- tudunk egy kicsit vastagabb, erősebb, ergonómikusabb matracot venni gyermekünk számára.
Vákuum matracok<br />A vákuum matrac webáruház vákuum csomagolt matrac típusok között jellemzően hideghab és memory foam vákuummatracok találhatók; különleges kifejezetten a vákuummatracokra jellemző Eliocell és Elioform habok, de egy-két gyártó –például a svéd Hilding- kínál vákuumcsomagolt zsákrugós matracokat is. A vákuummatrac előnye, hogy kevés helyet foglal és az esetek többségében nem kell a matrac szállításáért külön szállítási díjat fizetni, hiszen a legkisebb személyautóban is elfér. A vákuum matrac csak a különleges csomagolás miatt került új, önálló kategóriába, a vákuum matrac kategória matracait nyugodtan elhelyezhettük volna a hideghab, memoryfoam, zsákrugós matracoknál. A vákuum csomagolást speciális magasnyomású gépekkel végzik, kézileg ez kivitelezhetetlen. Pontosan ezért, otthoni körülmények között, a kicsomagolást követően már nem lehet újra elérni a vákuum állapotát, nem lehet azt újra csomagolni eredeti állapotába. Ehhez az eljáráshoz otthoni körülmények között hiányzik a magas nyomás, valamint az a speciális présgép, amivel a vákuumcsomagolást végzik a gyártók.
Hideghab matracok<br />A hideghab vagy habszivacs matracok között több alkategóriát is találunk. A normál haboktól kezdve a nagyrugalmasságú HR habokon keresztül egészen a memoryfoam (emlékezőhab) alapanyagokig mind-mind a hideghabok családjába tartozik. A hideghab vagy habszivacs alapanyagok minőségét a felhasznált alapanyagok keveréke és ezek sűrűsége határozza meg. A hideghab sűrűsége -térfogatsúly vagy fajsúly- az egyik legfontosabb mutató. Minél magasabb ez a szám, annál sűrűbb erősebb és tartósabb alapanyagról beszélünk. A matraciparban használt komforthabok esetében a szendvics-szerkezetű matracoknál a 28-30kg/m3 sűrűség az elfogadott alsó határérték, memoryfoam -emlékezőhab- esetében ez a szám 50kg/m3. Másik fontos érték a habok keménysége, ez a szám mutatja a hab ellenállását nyomásra, így minél magasabb a második mutató, annál keményebb matracról beszélünk. (pl. 40/50 hideghab esetén a felhasznált komforthab 40kg/m3 sűrűségű és 50-es keménységgel bír)
Mit kell tudnunk a hideghabokról?<br />Hideghabok érzékelhetően növelik a fekvőfelületek komfortját. Messzemenően jobban követik a test körvonalait, mint a korábban megszokott matracipari alapanyagok. A gyártástechnológiából és a speciális cellaszerkezetből adódóan a hideghabok kiemelkedően rugalmasak és a hagyományosnál nagyobb alátámasztó erővel rendelkeznek, ezáltal a fekvőfelületen a nyomáseloszlás a lehető legoptimálisabb. Ez hosszantartó igénybevétel esetén sem okoz kifáradást. Az anyag sűrűség és keménység eloszlása bármely más anyaggal összehasonlítva a leghomogénebb. A hideghabokból gyártott matracmagok millió számra tartalmaznak mikroszkopikus csatornákat. Ezek a nagyon vékony csövek illetve csőhálózatok biztosítják a tökéletes ventillációt és a hatékony nedvességelvezetést, ezáltal tovább növelve a matracok komfortját és élettartamát optimálissá téve az alvás mikroklímáját. A hideghabok az összenyomás során kevesebb energiát nyelnek el, mint a hagyományos habok, koncentrált energiaelnyelő képességgel rendelkeznek, ezáltal biztosítják az optimális nyomáseloszlást, ami javítja a fekvés komfortját és matrac tartósságát. Ez biztosítja a hosszú távú kifáradás mentes pihentető alvást.<br />A hideghabok pontrugalmasságukból adódóan egyesítik a független és oldalirányú támasztást, ezáltal optimálisan egyesítik a támasztóerőt és a lágyságot. A nagyrugalmasság és a megnövelt támasztó hatás miatt a legalkalmasabb anyagok a matracipar számára.
Memory Foam matracok<br />A memória habot a Nasa fejlesztette ki, amikor olyan anyagokat kerestek, amelyek a legnagyobb energia elnyelést biztosítják. Összetevője egy nagy viszkoelasztikusságú polyetilén hab, amely egyedülálló nyomáselosztási képességgel rendelkezik, így tökéletesen nyomáspont nélkül érintkezik a testtel. Ennek következtében rehabilitációs és megelőző lehetősége kiemelkedő. Az alvás közben fellépő izomnyúlásból és nyomásból adódó fájdalmak, kiküszöbölésére alkalmas megelőzésként, az életmódbeli terhelések - fizikai munka, stressz, sport stb. -, valamint a csontrendszer szerkezeti változása révén - gyulladás, kopás, meszesedés – kialakult fájdalmak csökkentésére, megszüntetésére. Egészségügyi intézményes felhasználása antidecubitus hatása miatt világszerte eredményes (égési osztály, traumatológia). Az otthoni betegápolásban nagyszerűen használható. Miért jó a memory foam? Mert alvásunk egy teljes ellazulást lehetővé tévő környezetben, sokkalta pihentetőbb. A memory foam egyenletes, a test bármely részén nézve ugyanakkora erővel történő alátámasztást biztosít, ezáltal nem alakulnak ki nyomáspontok. Ha nagyobb terhelés ér egy testrészt, az egyfelől kényelmetlen, másfelől a nyomásponthoz közeli területen az izmok vérellátása nem biztosított. Ezt érzékeljük az éjszaka során zsibbadásként, ez sarkall bennünket forgolódásra. Amennyiben, ezen nyomáspontok nem alakulnak ki, akkor izmaink pihenhetnek, izületeinkről és az ínszalagokról levehetjük a terhelést, ami a kipihent ébredés feltétele. Használata elsősorban az oldalukon alvók számára jelent nagyszerű komfortérzetet, de bármilyen alvási szokáshoz megfelelhet.
Biomatracok<br />A biomatrac a matracok olyan fajtája, mely természetes alapanyagból készül mint például: kókusz, latex. A biomatrac kifejezés takarhatja csak kókuszból, csak latexből, illetve a kettő kombinációjából létrejött matracot. Leggyakrabban azért választják a biomatracot, mert az alapanyagok hypoallergének – nincsenek benne allergiát okozó anyagok – illetve nem engedik, hogy poratkák éljenek benne. Ezeket a biomatracokat lehet általános méretben, illetve egyedi méretben, egyedi szerkezetben kapni. Utóbbi azt jelenti, hogy a kókusz és latex vastagsága változó, egyedileg kialakított, mivel így a keménység is változik. A kókuszmatrac olyan biomatrac, mely kókuszrostból készül. A kókuszrostot a pálmafákon termő kókuszdiók héjából készítik. A kókuszrost szálai cellulóz alapú anyagból vannak, így könnyű és rugalmas. Mikor táblákba foglalják, ezekből a rostokból pár centis rétegeket fektetnek egymásra és latexszal permetezik be őket. Így a véletlenszerűen elhelyezkedett szálak még ruganyosabbá válnak. Az így kialakított matracszerkezet moly-, baktérium- és poratka-álló. A latexmatrac olyan biomatrac, mely a kaucsukfából származó gumitejből készül. Ezt a tejszerű anyagot úgy gyűjtik be, hogy a fát megvágják a kérgénél és a kiáramló tejet kis tálkákba gyűjtik. Ezután habosítják az anyagot és vulkanizálják – tehát egyfajta sütésen megy keresztül. A latexmatracokat különböző minták alapján készítik el, így gyakran légcellák kerülnek bele, melyek a matrac szellőzését segítik elő. Ez az anyag hypoallergén, tehát nincs benne allergiát okozó anyag.
A megfelelő matrac választáshoz szükség van a leendő felhasználó egyes tulajdonságainak és szokásainak ismeretére. Ez az elsődleges tényező a választás során, mert nem minden embernek megfelelő bármilyen kialakítású matrac, ellenkező esetben nem lenne szükség ennyi féle kialakításra, hiszen akkor mindenkinek megfelelne ugyanaz a matrac. A matrac keménységi foka, valamint az alátámasztás helye elsősorban két tényező függvénye. Nagymértékben függ a leendő felhasználó súlyától, valamint attól, hogy milyen pozícióban szokott aludni. A hanyatt fekve alvó ember számára nagyszerű választás egy kemény kialakítású matrac, ám ezek között is vannak több zónás matracok, melyeknek keménységi foka a felület elhelyezkedéstől függően változó. Azok számára, akik oldalt fekszenek, egy kemény matrac gyakori váll és csípőfájdalmakat okozhat, mivel ezek a kiálló részek nagy nyomásnak vannak kitéve kemény matrac esetén. Néha az is előfordulhat, hogy egy ilyen rossz párosítás, amellett, hogy izom és ízületi fájdalmakat okoz, még keringési problémákat is előidézhet. Ezek miatt érdemes olyan helyen vásárolni a matracot, ahol a forgalmazók szakértők a témában, és tudnak segíteni, hogy szervezetünkhöz leginkább illő matracot legyünk képesek választani. Természetesen, nem csak az számít matrac választása során, hogy milyen hatással van szervezetünkre a kiválasztott matrac, hanem az is jócskán befolyásolja a választást, hogy az a bizonyos termék milyen minőségű, mennyi ideig fog kiszolgálni bennünket. Ezt leginkább azon leszünk képesek felmérni, hogy mennyi garanciát vállal a forgalmazó az adott termékre. Amennyiben a jótállás tíz évnél kevesebb, akkor nyilvánvalóan nem túl jó minőségű a termék, hiszen a jó minőségű matrac esetében tíz évnél mindenképpen hosszabb időre vállal garanciát a forgalmazó. A kiválasztott matrac élettartamát megnövelhetjük, ha olyan matracot választunk, mely rendelkezik levehető és mosható huzattal, valamint érdemes hozzá matracvédőt vásárolni, ami még inkább óvja a matrac eredeti minőségét.